pompy ciepła

pompy ciepła

Opłaca się wziąć gruntowe pompy ciepła z dofinansowaniem i czy jeszcze można dostać jakieś wsparcie, bo jestem zielony w temacie.

CHatka-eKo

Posty: 1

 
Ogrzewam jakieś 60% taniej dom przez zastosowanie gruntowej pompy ciepła. Liczyłem na różnych kalkulatorach, czy mi się opłaca i w każdym przypadku praktycznie się opłaca. Z tych lepszych pomp to marki Viessmann, NIBE, ewentualnie jeszcze Danfoss. Pogadaj z Michałem Jurewiczem w Białymstoku przy Chmielowej 4, bo ogarnia wskazane technologie i to od wielu lat na autoryzowanym poziomie. Pytaj o pana Michała, ewentualnie o markę Energodom.

Mariusz

Posty: 8

 
Potwierdzam. Oni montowali pompy już z 10-15 lat temu, a jeszcze nie było takiego zainteresowania. Kto wiedział to wiedział i dobrze zainwestował.

kondziu

Posty: 6

 
Generalnie to można pobierać ciepło z wody, powietrza oraz ziemi, a ziemia daje największą stabilizację. No i jeszcze pytanie o wielkość działki się pojawia, ale generalnie można też na mniejszych robić wydajne instalacje. Tylko musisz wytypować solidnego wykonawcę.

Sarenka

Posty: 10

 
Temperatura gruntu nagle Ci się nie zmieni, więc to znacznie lepsze rozwiązanie od innych rodzajów pomp.

egan176

Posty: 21

 
Jak rury odpowiednio zabezpieczysz to się z pompą nic nie stanie. Inwestycja na pokolenia moim zdaniem, dlatego ludzie tak inwestycją. Masz całkowicie neutralny wpływ na środowisko, więc nawet przy zmianach polityki klimatycznej, czy czymś takim żyjesz spokojnie.

TomekK

Posty: 5

 
Najlepiej się zastanów, gdzie masz najbardziej nasłonecznione miejsce. Robisz mniej więcej obliczenia i wiesz, czy instalacja się opłaci.

Miluśkooo2

Posty: 10

 
Dzięki za wskazówkę. Muszę się odezwać. Podobno Podlasie to się robi mała stolica OZE. Kto ma kasę to wydaje, bo przecież nie ma sensu przepłacać całe życie za ogrzewanie.

QwerTery

Posty: 5

 
Tylko pompa gruntowa. To jest ulga, bo nie masz do czynienia ze standardowymi paliwami, tylko bardziej z naturalnym obiegiem. Oczywiście najlepiej, jak jeszcze projektujesz dom, a nie wybudowany. Dzięki temu zyskasz lepsze parametry pracy.

gumisiek45

Posty: 2

 
No właśnie przy gruntowej pompie ciepła znacznie łatwiej policzyć realne zużycie. Rzadko obliczenia z kalkulatorów odstają od rzeczywistości.

Wiśniak45

Posty: 7